Jak dobrać nuty zapachowe w perfumach do konkretnej okazji?

Ocena: 0.00/0

Na idealny zapach perfum składa wiele dopasowanych do siebie elementów, które znakomicie ze sobą współgrają. Jest to kompozycja, która od razu do nas przemawia. Jednak znalezienie takiej mieszanki nie jest wcale łatwym zadaniem. Aby ci pomóc, stworzyliśmy listę nut zapachowych oraz ich najbardziej charakterystycznych cech.

Co to jest koło zapachów? 

Istnieją cztery główne grupy zapachów, jakie można umieścić na schemacie, tak zwanym kole zapachów. Pierwszą grupą są nuty kwiatowe, jakie występują niemal we wszystkich perfumach damskich. Najczęściej trafiają do nuty serca, inaczej zapachów, które stają się w pełni odczuwalne po kwadransie od aplikacji i utrzymują się zwykle od 1,5 do 3 godzin. „Sztandarowe” kwiaty użytkowane w perfumach to róże, lilie, konwalie, fiołki, magnolie, ylang-ylang, jaśminy jak również tuberozy. Czynią one aromat bardziej romantycznym, eleganckim oraz kobiecym.

Popularne nuty orientalne w perfumach 

Jest to najbogatsza oraz najbardziej różnorodna grupa, jaka od razu przenosi nas na Bliski Wschód. Kadzidło i bursztyn jest zaliczany do grupy lekkich, wschodnich zapachów, żywice – typowo wschodnich. Paczula oraz drzewo sandałowe to aromaty orientalno-drzewne. Są to nierzadko dość ciężkie zapachy, trafiają do nuty bazy. Korzenne przyprawy (pieprz, wanilia, kardamon), ambra, piżmo tworzą długo utrzymujące się tło, jakie zapisuje się w pamięci oraz sprawia, że chcemy wrócić do perfum.

Świeże zapachy perfum w dobrej cenie 

Pojawiają się w nucie głowy, czyli tej pierwszej, którą wyczuwamy od razu. Świeże, lekkie, bardzo przyjemne, składają się na nie między innymi trawy oraz nuty zielone, aromaty morskie oraz wodne. W kole zapachów do orzeźwiających zaliczane są również nuty owocowe, także te lekko słodkie, takie jak jagody, truskawki, maliny i inne.

Wyjątkowym rodzajem zapachów świeżych są cytrusy, w wielu przypadkach wyodrębniane jako indywidualna grupa, ponieważ jej przedstawiciele niezwykle często pojawiają się w perfumach. Są to olejki z cytryny, limetek, pomarańczy, grapefruitów, pomelo, kwiatów pomarańczy, ale również do tego grona kwalifikowana jest bergamotka. Na pograniczu nut świeżych oraz drzewnych są zioła, te mocno pachnące, jak lawenda, tymianek i rozmaryn.

Gdzie znajdę perfumy z drzewnymi nutami zapachowymi? 

Nieco tajemnicze, popularne w perfumach dla mężczyzn czy też jako element nut bazy w kobiecych. Zapachy drzewne to nie tylko samo drewno, niemniej każdy gatunek pachnie w inny sposób; to także mech, bursztyn, trawa cytrynowa, ale i skóra i drzewa orientalne, bardzo aromatyczne. Mają one za zadanie wydobyć głębię perfum, wkomponować delikatne przejścia pomiędzy następnymi nutami, łagodzić oraz powodować, że cała mieszanka wywołuje wrażenie komfortowej. Istnieją również takie aromaty, jakie swoją mocą i zdecydowaniem dominują nad innymi, na przykład ekstrakty drzewa agarowego.

Jak wybrać odważne perfumy? 

Istnieje również wiele innych zapachów, których nie zaliczamy do powyższych kategorii. W większości przypadków są to zapachy spożywcze, które zwane są gourmand. Wśród nich znajdziesz kawę, czekoladę, karmel oraz miód. Nie dominują one w kompozycji, a zaledwie dodają jej charakteru i sprawiają, że odczuwamy pozytywne emocje. Kojarzą nam się z czymś przyjemnym oraz wyjątkowym.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy