Od czego zacząć swoją przygodę z siatkówką?

Ocena: 0.00/0

Siatkówka, jako zespołowa dyscyplina sportu, zdobyła wielkie uznanie oraz popularność wśród ludzi z całego świata. Jest sportem uwielbianym przez kobiety i mężczyzn, a także dziewczynki i chłopców. Spełnia potrzeby oraz oczekiwania kibiców, jak i samych zawodników. Jest bardzo widowiskowa. Treningi mocno wpływają na kondycję organizmu. W naszym artykule odpowiadamy, jak rozpocząć przygodę z siatkówką!

Siatkówka jest drużynową dyscypliną sportu!

Siatkówka jest sportem drużynowym, który polega na przebijaniu piłki przez umieszczoną na określonej wysokości siatkę. Rozgrywkę rozpoczyna się od serwisu piłki na pole przeciwnika, a następnie gracze starają się nie dopuścić do uderzenia piłki o ziemię. Drużyna złożona jest z 5 zawodników – rozgrywającego, przyjmującego, blokującego, atakującego i libero. Siatkówka jest sportem, który można uprawiać w każdym wieku, jednakże najodpowiedniej rozpocząć z nią swoją przygodę już w czasie szkolnym.

Jak siatkówka wpływa na zdrowie?

Piłka siatkowa jest dyscypliną sportową, która poprawia wydolność organizmu oraz koordynację ruchową. Dzięki temu wpływa korzystnie na cały aparat ruchowy organizmu. Trening siatkówki pozwala również na zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni.

Systematyczne treningi pozwolą wzmocnić:

 • ramiona,
 • brzuch,
 • uda,
 • ręce,
 • nogi.

Jak zacząć grać w siatkówkę?

Swoją przygodę z piłką siatkową można rozpocząć w każdym wieku. Młodzi ludzie, uprawiając ten sport, wykształcą swoje ciało oraz kompleksowo rozwiną swoje umiejętności. Dzięki regularnym i solidnym ćwiczeniom mogą w przyszłości grać w siatkówkę zawodowo. Aby rozegrać mecz, który jest zgodny z zasadami ogólnoświatowymi, należy zaznajomić się z techniką i zasadami gry. Dodatkowo warto przejść przez kurs teoretyczny, który w późniejszym czasie doda pewności, aby wykonać pewne zagrywki i elementy taktyki.

Czynniki, które mogą pozwolić na większe sukcesy w tej dziedzinie sportu:

 • warunki fizyczne – wysoki wzrost,
 • koordynacja ruchowa,
 • skoczność,
 • dobra wydolność organizmu,
 • taktyczne myślenie,
 • wypracowana technika gry.

Na początku treningi siatkówki polegają na nauce właściwego odbijania piłki palcami oraz odbijania sposobem dolnym. Gracze uczą się także odpowiedniej zagrywki, blokowania czy rozgrywki przeciwnika i ataku w celu zdobycia punków. W swoich przygotowaniach treningowych powinno się używać różnych taktyk oraz technik. W trakcie gry należałoby korzystać z wielu interesujących form tej dyscypliny. W siatkówkę można grać na hali, plaży lub na zewnętrznym boisku.

Co ubrać na trening siatkówki?

Do rozegrania meczów oraz na treningi niezbędny będzie strój, który pozwoli na swobodę i wygodę podczas grania. Zaczynamy od bielizny, która powinna być z materiału oddychającego z prawidłową cyrkulacją powietrza. Mogą nam to dać żakardowe wstawki. Do tego nakolanniki, rękawki siatkarskie, a także bluzka z krótkim rękawem, spodenki i buty sportowe. Dodatkowo warto zainwestować w torbę sportową i bidon!

Informacje:
Oceń Artykuł:
Tagi Artykułu:

0Komentarze

Brak komentarzy