Jak stworzyć ogród warzywny na balkonie?

Ocena: 0.00/0

Uprawa świeżych produktów nie powinna być zarezerwowana dla osób posiadających działkę lub grządkę z warzywami. Przy odrobinie wyobraźni stworzenie balkonowego ogrodu warzywnego jest zaskakująco proste. Polecamy osiem łatwych do uprawy warzyw balkonowych, które można uprawiać, niezależnie od tego, jak wysoko się ono znajduje.

Czy balkon to dobre miejsce na uprawę warzyw?


Ze względu na wysokość niektóre balkony mogą być nieco chłodniejsze i bardziej wietrzne niż ogrody na poziomie gruntu, ale nie oznacza to, że nie można założyć własnego balkonowego ogrodu warzywnego, niezależnie od tego, czy jest on duży, czy mały. Przeczytaj osiem genialnych i łatwych do uprawy warzyw balkonowych i znajdź wskazówki, jak najlepiej je ustawić i pielęgnować.

 

Osiem łatwych do uprawy warzyw balkonowych:

1. Rzodkiewka

Rzodkiewki to jedne z najszybciej rosnących warzyw. W zależności od odmiany, mogą być gotowe do zbioru już po miesiącu. Aby uzyskać szybki wzrost, należy sadzić rzodkiewki w odległości nie mniejszej niż 5 cm od siebie w żyznej glebie i regularnie podlewać. Rzodkiewki dobrze rosną w małych doniczkach, więc nadają się do wszystkich rodzajów ogrodów pojemnikowych. Mniejsze odmiany, takie jak urocza różowoczerwona 'Cherry Belle', będą dobrze rosły w małej, sześciocalowej doniczce. Aby uzyskać odważne kolory na talerzu, warto wypróbować odmianę Rainbow Mix, która produkuje istne bogactwo jadalnych korzeni w kolorach różowym, żółtym, czerwonym, białym i pomarańczowym.

2. Groch

Groszek doskonale nadaje się do uprawy na balkonie, zwłaszcza jeśli masz szczęście mieć miejsce skierowane na południe, które otrzymuje dużo słońca w ciągu dnia. Pamiętaj, że groszek rozwija się w wilgotnej, chłodnej glebie i dobrze rośnie w doniczkach o głębokości co najmniej 15 cm. Należy pamiętać o odpowiednim podlewaniu, zwłaszcza w czasie upałów. Dla tych, którzy nie mają zbyt wiele miejsca, idealne będą krzaczaste, karłowe odmiany grochu. Szybko rosnący 'Tom Thumb' (Half Pint Pea) dorasta do zaledwie 20 cm, ale daje przyzwoite plony słodkiego, pełnowymiarowego groszku. Niezawodną, wcześnie dającą plony odmianą jest 'Sugar Bon', która wytwarza masę słodkiego, zwieszającego się groszku. Ta odmiana pnąca może być uprawiana na kratownicy lub obelisku.

3. Marchew

Nisko rosnące marchewki są idealne do sadzenia na balkonie, zwłaszcza jeśli jesteś w przeciągu. Istnieją setki małych odmian, które dobrze rosną w płytkich doniczkach, gdy przestrzeń jest ciasna. 'Oxheart' i 'Rondo' to świetne opcje. Obydwie odmiany, krótkie i krzepkie, dają plon w postaci smacznych korzeni. Marchew należy uprawiać w lekkiej, dobrej jakości glebie z dobrym drenażem. Należy usunąć z gleby wszelkie kamienie, aby zapobiec wyhodowaniu marchewki o nierównej powierzchni! Większość odmian preferuje glebę lekko wilgotną i nie radzi sobie dobrze, gdy ich korzenie ulegają przemoczeniu. Puszyste liście są również podatne na mączniaka, dlatego należy uważać na nadmierne podlewanie.

4. Burak

Buraki to kolejne łatwe i szybko rosnące warzywo, które doskonale rozwija się w średniej wielkości pojemnikach. Należy wybrać przepuszczalny, bogaty kompost i regularnie podlewać, aby zapobiec rozsadzaniu lub rozłupywaniu. Beta vulgaris jest łatwą w uprawie odmianą heirloom. Jej średniej wielkości, cylindryczne korzenie są krwistoczerwone i gotowe do zbioru w ciągu kilku tygodni, a głęboko czerwone liście można jeść na surowo lub gotować na parze. Inną popularną odmianą włoskiego dziedzictwa jest 'Chioggia', która lubi chłodny klimat i może być uprawiana przez cały rok. Jej atrakcyjne, biało-czarne korzenie w cukierkowych paskach są po prostu wspaniałe, gdy pokroi się je w plasterki i doda do sałatki.

5. Fasola

Podobnie jak groch, fasola szczególnie dobrze rośnie na balkonie. Ponieważ uwielbiają słońce, powinny być umieszczone w możliwie najjaśniejszym miejscu. Miękkie pędy fasoli wielokwiatowej, francuskiej lub bobu należy poprowadzić po ogrodowej kratce i przymocować sznurkiem ogrodniczym. Dla większości odmian potrzebna jest nieco większa donica. Fasola najlepiej rośnie w 10-litrowej donicy, więc należy maksymalnie wykorzystać przestrzeń na zewnątrz, sadząc pod nią jarmuż, boćwinę lub sałatę. 'Blue Lake' to wspaniałe, obficie plonujące pnącze, które wytwarza pyszne francuskie fasolki wielokwiatowe. Dla szczególnie ciasnych przestrzeni zewnętrznych dobrą alternatywą jest 'Hestia'. Ta karłowata, krzaczasta odmiana wymaga mniejszej donicy, ale mimo to daje bardzo solidne zbiory.

6. Liście sałaty

Na balkonie dobrze sprawdzają się sałaty cięte, wymagające niewiele miejsca i oferujące ciągłe plony. Wybierz raczej szeroką niż głęboką sadzarkę - idealna będzie rynna. W przeciwieństwie do sałat głowiastych, sałaty liściowe mogą być uprawiane blisko siebie i potrzebują tylko do 15 cmi głębokości korzeni. Do ciągłego zasilania wystarczy dobrej jakości ziemia doniczkowa i pojemnik z otworami drenażowymi. Warto spróbować mieszanki odmian sałaty o luźnych liściach, takich jak popularna, gęsto wiązana sałata 'Green Oakleaf' z 'Lollo Rossa'. Rukola 'Serrata', musztarda orientalna, mizuna i komatsuna są odporne na zimę i dobrze sprawdzają się posadzone na balkonie.

7. Boćwina szwajcarska

Dzięki płytkim korzeniom i odporności boćwina szwajcarska idealnie nadaje się do sadzenia w pojemnikach na balkonie. Wybierz pojemnik o głębokości 20 cm, ale zdecyduj się na szeroką podstawę, aby zapobiec przewracaniu się boćwiny. Boćwina pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, dlatego uwielbia pełne słońce, ale wytrzymuje również częściowy cień. Boćwina 'Bright Lights' jest pyszna i doda blasku Twojemu balkonowemu ogródkowi działkowemu. Jako alternatywę można zastosować jarmuż. Jarmuż 'Curly Scarlet' to pyszny superfood, a jego niewielki rozmiar sprawia, że jest idealny do sadzenia na balkonie.

8. Pomidory

Tak, technicznie rzecz biorąc, jest to owoc, ale pomidory są jedną z najłatwiejszych (i najbardziej produktywnych) upraw, jakie można uprawiać na balkonie. Dobrze rozwijają się w gorących, słonecznych warunkach i są odporne na wiatr, o ile są wsparte na palikach lub obelisku. Ustaw rośliny pomidora w najbardziej nasłonecznionym miejscu balkonu, aby zapewnić im co najmniej sześć godzin słońca dziennie. Posadź je w szerokich, stabilnych donicach o głębokości 30 lub więcej cm. Należy użyć dobrej jakości kompostu, który jest dobrze zdrenowany i żyzny. W okresie wegetacji regularnie zasilaj rośliny nawozem do pomidorów. Pomidor 'Favorita' to niezawodny, wielokrotnie nagradzany pomidor koktajlowy, który wytwarza słodkie, szkarłatne owoce. Nie masz zbyt wiele miejsca? Spróbuj zamiast tego dodać do wiszącego kosza lub dwóch wiszących koszyków pnące się w górę pomidory 'Tiny Tim' lub 'Hundreds and Thousands'.

 

Jak stworzyć piękny ogród warzywny na balkonie?

1. Ustawienie różnej wielkości doniczek i sadzonek na poziomie gruntu
2. Poprowadzić pędy grochu i fasoli po treliażu, obelisku lub wigwamie z trzciny bambusowej.
3. Przymocuj skrzynki okienne lub wiszące donice do poręczy
4. Przymocuj pionowe donice do ścian i ekranów
5. Zwiększ wysokość dzięki pionowemu stojakowi na rośliny
6. Przymocuj wiszące kosze do sufitu lub do uchwytów ściennych
7. Umieść mniejsze donice na stole tarasowym lub wolnym krześle ogrodowym

 

W jaki sposób uniknąć szkodników na swoim balkonowym ogródku warzywnym?

Nie ma nic bardziej rozczarowującego niż oglądanie swoich wysiłków w zakresie uprawy warzyw zniszczonych przez głodne szkodniki. Istnieje jednak sekretna (i naturalna) broń, której można użyć w ich obronie. Zasadzenie odpornych nasturcji i nagietków w pobliżu warzyw na balkonie pomoże utrzymać pełzające gąsienice na dystans. Oprócz tego, że nasturcje dodają koloru i uroku Twojemu balkonowi, działają jak roślina ofiarna. Mszyce i mączliki nie mogą się im oprzeć i z radością przeżerają liście nasturcji, a nie warzywa. Nagietki zniechęcają również wszelkie szkodniki i są doskonałe do przyciągania zapylaczy. Ponadto ładne nasturcje i nagietki są jadalne i można nimi posypać letnią sałatkę, aby dodać jej koloru.

 

Jak zadbać o odpowiednie nawilżenie gleby w doniczkach?

Gorące, suche warunki mogą być zbyt trudne dla niektórych delikatnych warzyw, więc pamiętaj o dobrym i częstym podlewaniu przez cały sezon wegetacyjny. Większość warzyw lubi wilgotną, drenującą glebę, a ściółkowanie pomoże ograniczyć parowanie i dostarczy składników odżywczych. Należy unikać uprawy warzyw w bardzo małych doniczkach, ponieważ będą one wymagały bardziej regularnego podlewania. Podobnie, najlepiej unikać porowatych doniczek z terakoty, ponieważ odprowadzają one wilgoć z gleby.

Czy mój balkon utrzyma ciężar ciężkich donic?

Grupy donic wypełnione świeżymi produktami mogą być ciężkie. Wybierz donice wykonane z lekkich materiałów, takich jak plastik z recyklingu lub rattan. Dla bezpieczeństwa ustaw najcięższe donice w pobliżu belek nośnych i ścian nośnych.

Jakie rodzaje warzyw do nasłonecznionych, a jakie do zacienionych balkonów?

Zastanów się, ile światła słonecznego otrzymuje Twój balkon w ciągu dnia i wybierz odpowiednie uprawy. Pomidory dobrze rozwijają się w pełnym słońcu i potrzebują co najmniej sześciu godzin dziennie. Z kolei liście sałaty, marchew i jarmuż są szczęśliwe w bardziej zacienionym miejscu.

Co, jeśli na balkonie jest wietrznie?

Balkony w wysokich budynkach mogą być wietrzne i nie wszystkie warzywa tolerują takie warunki. Jeśli mieszkasz w szczególnie wietrznym miejscu, wybierz nisko rosnące rośliny, takie jak marchew, cebula, sałaty i fasola karłowata. Ekrany z trzciny i siatki mogą pełnić funkcję użytecznych wiatrochronów.

Jak rozmieścić donice warzywne na balkonie?

Balkony są zazwyczaj o kilka stopni chłodniejsze niż poziom gruntu. Podczas gdy nagrzane słońcem ściany zewnętrzne mogą stworzyć ochronny mikroklimat, im bliżej krawędzi balkonu znajdują się warzywa, tym bardziej będą zimne. Włóknina ogrodnicza i ściółkowanie są przydatne do utrzymania delikatnych, młodych roślin w cieple do czasu rozpoczęcia cieplejszych miesięcy.

 

Informacje:
Oceń Artykuł:
Tagi Artykułu:

0Komentarze

Brak komentarzy

Uprawa świeżych produktów nie powinna być zarezerwowana dla osób posiadających działkę lub grządkę z warzywami. Przy odrobinie wyobraźni stworzenie balkonowego ogrodu warzywnego jest zaskakująco proste. Polecamy osiem łatwych do uprawy warzyw balkonowych, które można uprawiać, niezależnie od tego, jak wysoko się ono znajduje.Czy balkon to dobre miejsce na uprawę warzyw?Ze względu na wysokość niektóre balkony mogą być nieco chłodniejsze i bardziej wietrzne niż ogrody na poziomie gruntu, ale nie oznacza to, że nie można założyć własnego balkonowego ogrodu warzywnego, niezależnie od tego, czy jest on duży, czy mały. Przeczytaj osiem genialnych i łatwych do uprawy warzyw balkonowych i znajdź wskazówki, jak najlepiej je ustawić i pielęgnować. Osiem łatwych do uprawy warzyw balkonowych:1. RzodkiewkaRzodkiewki to jedne z najszybciej rosnących warzyw. W zależności od odmiany, mogą być gotowe do zbioru już po miesiącu. Aby uzyskać szybki w...