Poznaj sposoby na prawidłowe zbieranie deszczówki!

Ocena: 0.00/0

Opady deszczu są zupełnie normalnym i zwyczajnym zjawiskiem pogodowym, które nikogo nie zaskakuje. Jesteśmy przyzwyczajeni do mokrych ulic, domów czy samochodów. Nie jesteśmy zaniepokojeni, gdy przychodzi duża ulewa, szczególnie kiedy wiemy, że nasz dom jest odpowiednio przed nią zabezpieczony. Kiedy posiadamy zamontowany system odprowadzający wodę deszczową do sieci ogólnospławnej czy kanalizacji deszczowej, to możemy spać spokojnie!

Jakie mogą być potencjalne kłopoty z wyprowadzeniem wody deszczowej?

Wadliwy montaż rynien wokół domu albo po prostu ich brak, będzie skutkował problemami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany oraz fundamenty domu będą mokre od wiecznie lejącej się i spływającej w głąb gruntu wody. Na dodatek będzie zbierać się błoto w miejscach, gdzie raz za razem gromadzą się kałuże. Jeżeli grunt na naszej działce jest odpowiednio przepuszczalny, wystarczy wyprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadwyżka w podłoże. Niemniej, jednak jeśli na naszej działce grunt jest słabo przepuszczalny, wodę musimy odprowadzić w głębsze, niższe warstwy ziemi.

Zastanów się, jak możesz zbierać wodę deszczową?

Gdy posiadamy odpowiednie zaplecze odprowadzające wodę z dachu i wyprowadzające ją w głąb naszej ziemi, pozostaje nam zastanowić się, jak ją umiejętnie zbierać, by w następnej kolejności zastosować do podlewania, mycia samochodu, narzędzi i innych czynności działkowych.

Skutecznym rozwiązaniem na zbieranie deszczówki jest budowa stawu bądź oczka wodnego!

Odpowiednim sposobem będzie budowa oczka wodnego bądź stawu, czy też mniejszego zbiornika wodnego, gdzie poprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik musi być na tyle głęboki, by w trakcie silnych opadów nie został przepełniony, ale przede wszystkim powinien być bardzo szczelny, należałoby więc zadbać o wyłożenie dołu szczelnie folią. Pomysł sprawdzi się jednakże na działkach o zdecydowanie większej przestrzeni.

Prostym sposobem na łapanie deszczówki wydaje się zbiornik wodny!

Stosunkowo prostym i dość oczywistym wyjściem jest odprowadzanie wody opadowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki wykorzystaniu pompy możemy wyprowadzić wodę oraz nawadniać ogród, stosując prócz tego jedynie wąż ogrodowy. Objętości, jakie możemy przechowywać w tego typu zbiornikach, są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów oraz takie, które wymagają montażu pod ziemią, ponieważ ich rozmiar wyklucza montaż naziemny. Atrakcyjne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, jakie umieszczamy w gruncie i przez specjalną instalację możemy użytkować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Zainwestuj w drenaże lub skrzynki rozsączające!

Nowatorskie, jak i z często wykorzystywane rozwiązanie to skrzynki z tworzywa sztucznego, które są montowane pod ziemią. Polega to na tym, że do skrzyń są podłączone sączki, które stopniowo rozsączają zmagazynowaną wodę z opadów deszczu do różnych miejsc na działce. Sami jesteśmy w stanie dobrać ilość oraz układ skrzynek. Pochodnym rozwiązaniem okazują się drenaże, gdzie woda jest przepuszczana przez przedziurawione rury. Nie mniej lepszą metoda okazują się skrzynki, które są dużo skuteczniejsze!

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Opady deszczu są zupełnie normalnym i zwyczajnym zjawiskiem pogodowym, które nikogo nie zaskakuje. Jesteśmy przyzwyczajeni do mokrych ulic, domów czy samochodów. Nie jesteśmy zaniepokojeni, gdy przychodzi duża ulewa, szczególnie kiedy wiemy, że nasz dom jest odpowiednio przed nią zabezpieczony. Kiedy posiadamy zamontowany system odprowadzający wodę deszczową do sieci ogólnospławnej czy kanalizacji deszczowej, to możemy spać spokojnie!Jakie mogą być potencjalne kłopoty z wyprowadzeniem wody deszczowej?Wadliwy montaż rynien wokół domu albo po prostu ich brak, będzie skutkował problemami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany oraz fundamenty domu będą mokre od wiecznie lejącej się i spływającej w głąb gruntu wody. Na dodatek będzie zbierać się błoto w miejscach, gdzie raz za razem gromadzą się kałuże. Jeżeli grunt na naszej działce jest odpowiednio przepuszczalny, wystarczy wyprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam...